Skip to content Skip to footer

Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon kalıplama, birçok endüstride kullanılan bir kalıplama yöntemidir. Çeşitli uygulamalarda kullanılan bu yöntem özellikle prototip üretimi, heykelcilik, oyuncak yapımı ve ev dekorasyon üretimleri gibi alanlarda tercih edilir. Esneklik detay yakalama ve malzeme çeşitliliği sebebiyle bu yöntem özgün nesnelerin çoğaltılması için etkili bir seçenektir.

Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon kalıplama için gerekli olan ilk şey üretimi yapılmasını istenen ana üründür. Bu ana ürün etrafına kalıp duvarları ile kapalı bir hacim oluşturulur ve arada kalan boşluğa silikon dökülür. Silikon katılaştıktan sonra ana ürün çıkartılır ve kalıbın içine istenilen malzeme dökümü yapılarak üretim yapılır.

Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama Avantajları

Esneklik ve Dayanıklılık

Silikon kalıplar, birçok kez kullanılabilir ve kolayca esneyebilirler. Bu,karmaşık ve ince detaylı nesneleri kolayca çıkarmanızı sağlar.

Detay Seviyesi

Kalıp alınırken kullanılan ana objeye bağlı olarak, silikon kalıpta döküm ile alınan üründe pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Adetli Üretim

Silikon kalıplar doğru kullanım sonucu yüksek adetlerde üretim sağlayabilirler.

Maliyet Verimlilik

Düşük adetlerde üretim için sıklıkla tercih edilen silikon kalıplama ile üretilen döküm ürünlerinin maliyetleri oldukça düşüktür.