Skip to content Skip to footer

3D Baskıları Anlamak İçin Temel Uzman Önerileri

3D baskı, son zamanlarda daha fazla ilgi gören yeni bir teknolojidir. Dolayısıyla, 3D baskı tanışmanız gereken bir durumdaysanız, işte tamamen acemi olanlar için birkaç uzman önerisi. Yeni bir makinenin işleyişini anlamak, özellikle de bu tür makinelerle ilk defa uğraşıyorsanız karmaşık olabilir.

3D BASKI UZMAN ÖNERİSİ

3D baskı, mühendislik taslakları veya dijital dosyalardan üç boyutlu nesneler yaratmanıza yardımcı olan bir üretim prosedürüdür. Belirli bir malzemenin katmanlarını tekrar tekrar üst üste koyarak tam ürünü oluşturur. Bazı geleneksel üretim tekniklerinin aksine, 3D baskı, son derece karmaşık şekillerin en etkili şekilde oluşturulmasına yardımcı olabilir. Şimdi, önerilere geçelim!

FİLAMENTİ KURU BIRAKIN

Çoğu filament doğal olarak higroskopik olduğundan, yani çevresinden nem çekebileceğinden, filamentinizin nem toplamaya başlaması durumunda ürününüzün yüzey dokusu kötü çıkabilir. Bu nedenle filamentinizin ne kadar higroskopik olduğunu anlayın ve onları uygun araçlarla kuru tutmaya çalışın.

HER ZAMAN FARKLI KATMAN YÜKSEKLİKLERİ KULLANIN

Katman yüksekliği, 3D baskı basacağı her filament katmanının yüksekliğidir. Çoğu yazılım için standart yükseklik yaklaşık 0.2 mm civarındadır. Katman yüksekliğiniz düşükse, yüksek kaliteli bir baskı alırsınız, ancak daha uzun sürer. Ancak yüksek bir katman yüksekliği seçerseniz (örneğin 0.28 mm), modelinizi hızlı bir şekilde alırsınız, ancak kalite o kadar iyi olmaz. Bu nedenle, size iyi bir ürün verecek ortalama bir katman yüksekliğine yapışın.

FARKLI YATAK YÜZEYLERİ KULLANIN

3D baskı bir boya fırçası gibidir ve makine yatağı tuvalinizdir. İhtiyacınıza en uygun olanı belirlemek için yatak yüzeyinizi değiştirebilirsiniz. Farklı yatak yüzeyleri mevcuttur. Tercih ettiğiniz yatak yüzeyi hakkında denemeler yapmanızı ve ihtiyacınıza en uygun olanı bulmanızı öneririz. Ayrıca, en çok hangi yatak yüzeyini tercih ettikleri konusunda deneyimli kişilere danışabilirsiniz.

YATAĞINIZIN DÜZGÜN OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Bu akıl karıştırıcı olmasına rağmen, birçoğumuzun başına gelmiştir. Makinenin yatağı düzgün bir şekilde hizalanmamışsa, basılmış ürününüz umduğunuz gibi çıkmayabilir. Sonuçta, yatak, ilk katman için temel ve nihayetinde tüm ürününüz için zemin sağlar. Bu nedenle işleme başlamadan önce her zaman makinenin otomatik veya manuel olarak düzgün hizalandığından emin olun.

HER ZAMAN BASKILARI SON İŞLEME ALIN

Baskınız bittiğinde, her zaman son işleme protokollerini takip ettiğinizden emin olun. Bunlar, modelinizi mükemmelleştirmek için son dokunuşlardır. İşte yapabilecekleriniz:
  • Kusurları temizleyin (topaklar, ipliklenme, sivilceler)
  • Baskıyı zımparalayın (düşük bir zımpara ile başlayın, ardından ihtiyaç duyulursa yüksek bir zımpara ile devam edin)
  • Modeli astar spreyi ile astarlayın veya daha ince detaylar eklemek için boya fırçalarını kullanın.
Bu ipuçlarına uymak, özellikle acemiler için daha sorunsuz ve başarılı bir 3D baskı deneyimine katkıda bulunacaktır. Marm Mühendislik olarak 3D Baskı hizmeti sağlamaktayız!